İşternet.com

İşternet.com 2014’te Ethereum, ezici bir yanıt alan ether için bir ön satış başlattı; İşternet.com bu, ilk madeni para teklifi (ICO) çağının başlamasına yardımcı oldu . Ethereum’a göre, “hemen hemen her şeyi kodlamak, İşternet.com merkezi olmayan hale getirmek, güvence altına almak ve ticaret yapmak” için kullanılabilir. 4 2016 yılında merkezi olmayan özerk organizasyona ( DAO ) yapılan saldırının ardından Ethereum, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) olarak ikiye ayrıldı .

İşternet.com 2021’de Ethereum, fikir birliği algoritmasını iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçirdi. 5 Bu hareket, Ethereum ağının kendisini çok daha az enerji ve gelişmiş işlem hızı ile çalıştırmasını sağlamanın yanı sıra daha deflasyonist bir ekonomik ortam yaratmayı amaçlıyor. Proof-of-stake, ağ katılımcılarının etherlerini ağa “paylaşmalarına” izin verir. Bu işlem, ağın güvenliğini sağlamaya ve meydana gelen işlemleri işlemeye yardımcı olur. Bunu yapanlar, faiz hesabına benzer şekilde ödüllendirilir eter. Bu, madencilerin işlemleri işlemek için daha fazla Bitcoin ödüllendirildiği Bitcoin’in iş kanıtı mekanizmasına bir alternatiftir.

İşternet.com Nedir ?

Litecoin (LTC)

2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin , İşternet.com Bitcoin’in ayak izlerini takip eden ilk kripto para birimleri arasında yer aldı ve genellikle “gümüşten Bitcoin’in altınına” olarak anıldı. 6 Bir MIT mezunu ve eski bir Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından oluşturuldu.

İşternet.com Litecoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmeyen ve tüketici sınıfı CPU’ların yardımıyla çözülebilen bir çalışma kanıtı olarak “scrypt” kullanan açık kaynaklı bir küresel ödeme ağına dayanmaktadır. Litecoin birçok yönden Bitcoin’e benzese de, daha hızlı blok oluşturma hızına sahiptir ve bu nedenle daha hızlı işlem onay süresi sunar. Geliştiriciler dışında, Litecoin’i kabul eden giderek artan sayıda tüccar var. Eylül 2021 itibariyle, Litecoin 4 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve yaklaşık 190 dolarlık bir jeton başına değere sahiptir ve bu da onu dünyanın en büyük on altıncı kripto para birimi haline getirir. 7

işternet.com
işternet.com

Aydın Bilek Kimdir ?

Cardano (ADA)

Cardano , mühendisler, İşternet.com matematikçiler ve kriptografi uzmanları tarafından araştırmaya dayalı bir yaklaşımla oluşturulmuş bir “Ouroboros hisse kanıtı” kripto para birimidir. 8 Proje, Ethereum’un ilk beş kurucu üyesinden biri olan Charles Hoskinson tarafından ortaklaşa kuruldu. Ethereum’un aldığı yönle ilgili bazı anlaşmazlıklar yaşadıktan sonra ayrıldı ve daha sonra Cardano’nun yaratılmasına yardımcı oldu.

İşternet.com Cardano’nun arkasındaki ekip, kapsamlı deneyler ve hakemli araştırmalar yoluyla blok zincirini yarattı. Projenin arkasındaki araştırmacılar, çeşitli konularda blok zincir teknolojisi hakkında 90’dan fazla makale yazdı. Bu araştırma Cardano’nun bel kemiğidir.

Bu zorlu süreç nedeniyle Cardano, diğer büyük kripto para birimlerinin yanı sıra, hisse kanıtı emsalleri arasında öne çıkıyor gibi görünüyor. Cardano, blok zincirinin daha fazlasını yapabileceği söylendiği için “Ethereum katili” olarak da adlandırıldı. 10 Bununla birlikte, Cardano hala erken aşamalarında. Ethereum’u hisse kanıtı konsensüs modelinde yenmiş olsa da, merkezi olmayan finansal uygulamalar açısından hala kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Cardano, Ethereum’a benzer merkezi olmayan finansal ürünler kurarak ve diğer şeylerin yanı sıra zincir birlikte çalışabilirlik, seçmen sahtekarlığı ve yasal sözleşme takibi için çözümler sunarak dünyanın finansal işletim sistemi olmayı hedefliyor. Eylül 2021 itibariyle, Cardano 71 milyar dolar ile üçüncü en büyük piyasa değerine sahip ve bir ADA yaklaşık 2,50 dolara işlem görüyor. 11

İşternet.com Giriş Adresi

Polkadot (DOT)

Polkadot , İşternet.com diğer blok zincirler arasında birlikte çalışabilirlik sağlamayı amaçlayan benzersiz bir hisse kanıtı kripto para birimidir. Protokolü, sistemlerin tek bir çatı altında birlikte çalışmasına izin vermek için izinli ve izinsiz blok zincirlerin yanı sıra oracle’ları birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Polkadot’un temel bileşeni, çeşitli ağların birlikte çalışabilirliğini sağlayan röle zinciridir. Ayrıca, özel kullanım durumları için kendi yerel belirteçleriyle “parachains” veya paralel blok zincirlerine izin verir.

İşternet.com Polkadot’un Ethereum’dan farkı, geliştiricilerin Polkadot üzerinde yalnızca merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak yerine, Polkadot zincirinin zaten sahip olduğu güvenliği kullanırken kendi blok zincirlerini oluşturabilmeleridir. Ethereum ile geliştiriciler yeni blok zincirleri oluşturabilir, ancak yeni ve daha küçük projeleri saldırıya açık bırakabilecek kendi güvenlik önlemlerini oluşturmaları gerekir, çünkü bir blok zinciri ne kadar büyükse, o kadar fazla güvenliğe sahiptir. Polkadot’taki bu kavram, paylaşılan güvenlik olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir