Telegram’da gizli sohbet nasıl oluşturulur ve uçtan uca şifreleme nasıl açılır

Uçtan uca şifreleme (e2e), Telegram’da varsayılan bir özellik değildir. Telegram’ın standart sohbetleri dediği bulut sohbetleri, uçtan uca şifreli değildir.

Telegram, WhatsApp’a kıyasla daha iyi gizlilik özelliklerine sahip olsa da, uçtan uca şifreleme varsayılan bir seçenek değildir ve açılması gerekir. Uygulamada gizli sohbet oluşturmanın da bir yolu var.

WhatApp’ın yeni gizlilik politikası sayesinde tüm gizlilik ve kullanıcı veri güvenliği tartışmaları kızışırken, birçok kullanıcı mesajlar için Telegram veya sinyal seçti. Artık hem Telegram hem de sinyal, WhatsApp’tan daha iyi gizlilik özellikleriyle geliyor ve her iki uygulama da Facebook’a ait uygulamaya kıyasla daha az kullanıcı verisi topluyor.

Size neden sinyali tercih etmek isteyebileceğinizi zaten söyledik, bugün size Telegram için uçtan uca şifrelemeyi nasıl açacağınızı ve bunun üzerinde nasıl gizli bir sohbet başlatacağınızı anlatacağız.

Popüler Cep Telefonları

Ayrıca Okuyun: WhatsApp’tan çıkmak istiyorsanız Sinyal’i seçmeniz için en önemli 6 neden

Yeni başlayanlar için uçtan uca şifreleme (e2e), Telegram’da varsayılan bir özellik değildir. Telegram’ın standart sohbetleri dediği bulut sohbetleri, uçtan uca şifreli değildir. Dolayısıyla, e2e’yi açmazsanız, Telegram meta verilere (kime yazdığınız, ne sıklıkta, ne zaman vb.) ve ayrıca bu sohbetlerin içeriğine erişebilir. Telegram, bu verileri reklam için kullanmadığını söyledi ancak bunun ne zaman değişebileceğini asla bilemezsiniz.

Telegram’da gizli sohbet nasıl oluşturulur

Telegram’ın uçtan uca şifrelemesi var, sadece etkinleştirmeniz gerekiyor. Uçtan uca şifrelemenin açık olduğu telgraf aramalarına Gizli sohbetler denir.

– Gizli bir sohbet oluşturmak için sohbeti başlatmak istediğiniz kişinin profilini açın.

– Kişinin profil fotoğrafının hemen altındaki üç noktalı simgeye tıklayın.

– “Gizli Sohbeti Başlat”ı seçin.

Telegram’daki gizli sohbetler uçtan uca şifrelenir. (Kaspersky)

Bu, mesajlara uçtan uca şifrelemenin uygulandığı bir sohbet açar, başlangıçta sohbet penceresinde görünen bir bildirim göreceksiniz.

Mesaj giriş kutusundaki saat simgesine dokunarak veya tıklayarak bu gizli sohbetteki mesajların ne kadar süre sonra silineceğini de ayarlayabilirsiniz.

Bu mesajların ne zaman gitmesini istediğinizi seçebilirsiniz. (Kaspersky)

Mesajların otomatik olarak silinmesi, sohbet partnerinizin ekran görüntüsü almasını engellemez, ancak alırsa, bu konuda sohbette bilgilendirileceksiniz.

Ancak burada bir istisna var, diğer kişi macOS uygulamasını kullanıyorsa ekran görüntüsü bildirimi almayacaksınız.

Telegram, aynı kişiyle birden fazla gizli sohbete izin verir ve ayrıca Grup sohbetleri gizli olamaz.

telegram
telegram

Bir sohbetin uçtan uca şifreli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Asma kilit simgesini kontrol etmeniz gerekecek.

Kilitli ve güvenli. (Kaspersky)

Telegram sohbetleri bulut (normal sohbetler) veya gizli olabileceğinden, hangi türü kullandığınızı bilmek önemlidir. Telegram’da uçtan uca şifreli sohbetler, normal sohbetlerle neredeyse aynı görünüyor. Hangi türden olduğunuzu doğrulamak için sohbet partnerinizin adının veya telefon numarasının yanında bir asma kilit simgesi arayın. Oradaysa, sohbet gizlidir.

Değilse, uçtan uca şifreleme kapalıdır, bu durumda yeni bir sohbet oluşturmalısınız.

Ayrıca sohbet ortağınızın simgesine dokunabilir veya tıklayabilirsiniz ve uçtan uca şifreleme etkinse, açılan pencerenin altında Şifreleme Anahtarı kelimeleri görünecektir.

Dikkat edilmesi gereken önemli şeyler

Telegram uygulamasından çıkış yaptığınızda veya sildiğinizde gizli sohbetler kaybolur.

Gizli sohbetler Telegram’ın iOS, Android ve macOS uygulamalarında mevcuttur. Web sürümü ve Windows uygulaması, sohbetlerin cihazda güvenli bir şekilde saklanmasını sağlayamadıklarından gizli sohbetleri desteklemez.

Telegram’daki normal sohbetler uçtan uca şifrelenmez.